Národní přírodní rezervace Soos

Národní přírodní rezervace Soos

Bublající mofety, solná pole, křemelina, výrony plynů. Nedaleko Františkových Lázní se nachází krajina, která jako by ani nepatřila do České republiky. Spíš to tam vypadá jako někde na Islandu. Vítejte v Národní přírodní rezervaci Soos. 

Rezervace nabízí unikátní pohled na přírodu z úplně jiného úhlu. Místo připomínající pustou měsíční krajinu kdysi bývalo slaným jezerem, ale během stovek let se přeměnilo v rašeliniště. Vyvěrá zde mnoho minerálních pramenů a oxid uhličitý v bahenních sopkách, tzv. mofetách.  Bublající mofety si tu spontánně hledají nové cesty na povrch a výrony plynů zbarvují zeminu každý rok jinak. Přírodní rezervací vede naučná stezka, ale najdete zde také muzeum, geologický park, pavilon s modely prehistorických ještěrů či stanice pro záchranu živočichů. Návštěvníkům je k dispozici také informační středisko, které je vstupní branou do národní přírodní rezervace Soos a přírody Chebska. Návštěvníci se zde dozví informace o Soosu, zdejší naučné stezce, ochraně přírody a krajiny či dalších turistických cílech v regionu.

Naučná stezka Soos

Přímo po dně vyschlého jezera dnes vede téměř kilometr a půl dlouhá naučná stezka. Kdo se po ní vydá, dozví se z informačních panelů mnoho zajímavostí. Popisují totiž nejen geologické výjimečnosti této lokality, ale představují také unikátní faunu a chráněné živočichy, kteří tu žijí. Cestou návštěvník míjí i pramen minerální vody. Jmenuje se Císařský pramen a je prý nejchutnějším a také nejteplejším pramenem v celé Chebské pánvi. Jeho celoroční teplota se pohybuje okolo 17 stupňů Celsia. A na své si jistě přijdou také milovníci flóry. V NPR Soos najdete široké zastoupení slanomilné vegetace. Jde o opravdové rarity, např. slanomilná orchidej korálice trojklanná a další slanomilné rostliny.

Muzeum Soos

Cena vstupného do rezervace zahrnuje automaticky také expozici místního muzea, která stojí za zhlédnutí nejen v případě, že by vám počasí zrovna nepřálo. Muzeum Soos nabízí expozice Příroda Chebska a Příroda Soosu a dále pak expozici Ptačí svět Chebska, kde se dozvíte spoustu zajímavostí o rezervaci, flóře a fauně Chebska.

Dinosauři v životní velikosti

Velkým lákadlem pro rodiny je pavilon s expozicí Dějiny Země. Najdete zde výstavu fosílií a modely dinosaurů v životní velikosti, které nadchnou geovědce všech věkových kategorií. Expozici doplňují velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, legendárního českého umělce specializujícího se na období druhohorních prehistorický ještěrů. Nechybí řada zajímavých informací z oblasti paleontologie.

Stanice handicapovaných živočichů Soos

Součástí rozsáhlé rezervace Soos je také záchranná stanice pro zraněné živočichy. Díky péči místních odborníků ročně přežijí stovky na životě ohrožených zvířat, která jsou, pokud je to jen trochu možné, po zotavení navrácena zpátky do volné přírody. Část zvířecích pacientů tu zůstává natrvalo a najdou se i takoví, kterým stanice shání nový domov, jako je to třeba u čápa Chebáčka. 🙂

wheat-grains3

Další tipy na výlety

Kousek od Ostrova či Karlových Varů, v obci Kyselka, byla v dubnu 2018 slavnostně otevřena stezka Po stopách skřítků. To zní jako ideální víkendový výlet, nemyslíte?
Nedaleko obce Kraslice se na Šibeničním vrchu nad městem Oloví tyčí moderní rozhledna Cibulka. Když překonáte 129 schodů, naskytne se vám překrásný výhled všemi směry, třeba na Oloví, Krušné hory, Boučský vrch, Sokolov či Slavkovský les.
V Karlovarském kraji stále ještě existují místa turisty téměř nedotčená, přitom nesmírně zajímavá. Jedním z takových míst je území okolo obcí Rolava a Přebuz, kde se rozprostírá Přírodní park Přebuz.
Bublající mofety, solná pole, křemelina, výrony plynů. Nedaleko Františkových Lázní se nachází krajina, která jako by ani nepatřila do České republiky. Spíš to tam vypadá jako někde na Islandu.
Objevte krásy, zajímavosti, ale i tajemství středověkého hradu. Jeho historie sahá až do 12. století a od té doby se tu odehrálo hned několik historických událostí, jako například královská svatba nebo vražda pobočníků knížete Albrechta z Valdštejna.
Na břehu řeky Ohře, přímo pod Chebským hradem můžete navštívit turistickou, odpočinkovou a sportovní oblast Krajinka. Vycházkový bulvár lemují dětská hřiště a cyklostezka a spousty atrakcí.
Cheb a jeho okolí je příhodné také pro aktivní dovolenou. Kromě rozsáhlé sítě turistických stezek a cyklostezek zde najdete spoustu míst, která jsou ideální pro malé i větší děti a kde si užijí zábavu i sportovní a kulturní vyžití.
Nad malebným údolím západočeské říčky Střely se hrdě vypíná město Žlutice, kde kromě mnoha historických a kulturních památek najdete i sklep plný čertů.
Kromě toho, že se zde výborně najíte, nabízí statek i spoustu zábavy pro děti i dospělé. Pravidelně pořádá jarmarky, trhy, akce pro děti a koncerty.
Vřídlo – symbol Karlových Varů a asi nejznámější minerální pramen v Čechách.
Říká se, že kdo nebyl na Dianě, neviděl Karlovy Vary. Tak neváhejte a vyrazte!
Jáchymov je město proslulé bohatou pětisetletou hornickou tradicí, proto by byla škoda, kdybychom vás neprovedli po místních těžebních stopách.
Přehlídku přírodních krás v celém údolí nabízí vrchol Neklid i designérská vyhlídka u Božího Daru.
Na Plešivci najdete rozsáhlý areál s téměř nekonečnými možnostmi zábavy.
Celé rašeliniště staré dvanáct tisíc let prošlo v nedávné době revitalizací.
Kousek od Horní Blatné, na svahu Blatenského vrchu, najdete chráněnou přírodní památku Vlčí jámy. Dvě propadliny jsou pozůstatkem cínových dolů.
Krušnohorské hornické památky jsou nově zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Chcete se vydat po stopách krušnohorských horníků?
Pevnost horských kol můžete otestovat v Trailparcích Karlovarského kraje.
Hluboko v poetické krajině Krušných hor leží městečko Boží Dar a z něj se skrze lesíky a údolí vine pověstná Ježíškova cesta.
Chcete, aby se vaše děti zajímavou formou dozvěděli více o zpracování mléka a významu hospodářských zvířat nebo objevili poklad? Tak vyrazte do Žlutic a Toužimi.
Oblastí vede celá řada zajímavých stezek pro pěší i cyklisty. Vynechat byste neměli naučnou stezku Skoky, která vede k poutnímu kostelu Navštívení Panny Marie ve Skocích.
Karlovy Vary jsou nejznámějším lázeňským městem u nás, poradíme Vám jaké zajímavosti byste při jeho návštěvě rozhodně měli navštívit.
Sklářská a porcelánová tradice jsou s Karlovarskem neodmyslitelně spojeny. Chcete vidět na vlastní oči, jak v rukách zručných sklářů získává žhavá hmota nový tvar, cítit vůni vypalované dřevěné formy?
Rotavské varhany patří k nejkrásnějším geologickým útvarům u nás. Dvanáct metrů vysoké vějířovitě rozložené hranoly připomínají varhaní píšťaly.
Sokolov je pozdně renesanční a raně barokní zámek se zámeckou zahradou ve francouzském stylu a muzeum hornictví a dějin regionu.
Na jihozápadním svahu Slavkovského lesa se nacházejí Lázně Kynžvart. Zdejší smíšené lesy vytvářejí čisté ovzduší s minimálním množ­stvím škodlivin.
V trojúhelníku mezi nejznámějšími západočeskými lázněmi najdete CHKO Slavkovský les, hornatý ostrov zeleně a klidu.
Mariánské Lázně, to jsou lázeňské parky, jedinečná architektura, krása všudypřítomné přírody, široká nabídka volnočasových aktivit a také slavná historie.
Až si v Lokti prohlédnete muzeum historických zbraní či expozici útrpného práva na hradě, vychutnejte si také pohled z Černé věže.
Odkud je Loket nejlépe vidět? No přece z Ohře. Tak naskočte na vyhlídkovou plavbu lodí pod hradem a obdivujte jeho majestát z nové perspektivy.
Historické městečko Loket, které leží na dohled od Karlových Varů. V zákrutě řeky Ohře se na žulových skalách již od 13. století tyčí stejnojmenný gotický hrad Loket,