Poslechněte si symfonii Rotavských varhanů

Poslechněte si symfonii Rotavských varhanů

Rotavské varhany patří k nejkrásnějším geologickým útvarům u nás. Mohutná stěna, která byla kdysi odkryta kamenolomem, se stala symbolem města Rotava a byla vyhlášena chráněnou přírodní památkou. Skládá se z dvanácti metrů vysokých, vějířovitě rozložených hranolů, které skutečně připomínají varhaní píšťaly. Čedičové varhany s jejich charakteristickou sloupcovitou odlučností, které vznikly v důsledku chladnutí lávy, se sbíhají ze všech stran do společného středu a vytvářejí tak famózní podívanou. Nemusíte však zůstat pouze u koukání. Pokud z levé strany vystoupáte na vrcholek sopky, můžete se projít po čedičovém hřebenu a užít si nádhernou panoramatickou vyhlídku na Rotavu a Kraslicko. K místu vás dovede okružní naučná stezka, která začíná a končí před budovou Městského úřadu v Rotavě. Je dlouhá šest kilometrů a vede většinou po pohodlných cestách, jen v okolí varhan překonává svažitý a místy skalnatý terén.  Stezka zavede návštěvníky do různých částí současné a dřívější Rotavy, k jejím přírodním, stavebním, kulturním, dějinným i novodobým zajímavostem a vyhlídkám. Zajímavá místa na trase přibližuje sedmnáct informačních tabulí.

K výletu lákají také Vysoká pec v Šindelové, Skalní město na Šišáku nebo nedotčená příroda přírodního parku Přebuz. Zjistit více

wheat-grains3

Další tipy na výlety

Vřídlo – symbol Karlových Varů a asi nejznámější minerální pramen v Čechách.
Říká se, že kdo nebyl na Dianě, neviděl Karlovy Vary. Tak neváhejte a vyrazte!
Jáchymov je město proslulé bohatou pětisetletou hornickou tradicí, proto by byla škoda, kdybychom vás neprovedli po místních těžebních stopách.
Přehlídku přírodních krás v celém údolí nabízí vrchol Neklid i designérská vyhlídka u Božího Daru.
Na Plešivci najdete rozsáhlý areál s téměř nekonečnými možnostmi zábavy.
Celé rašeliniště staré dvanáct tisíc let prošlo v nedávné době revitalizací.
Kousek od Horní Blatné, na svahu Blatenského vrchu, najdete chráněnou přírodní památku Vlčí jámy. Dvě propadliny jsou pozůstatkem cínových dolů.
Krušnohorské hornické památky jsou nově zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Chcete se vydat po stopách krušnohorských horníků?
Pevnost horských kol můžete otestovat v Trailparcích Karlovarského kraje.
Hluboko v poetické krajině Krušných hor leží městečko Boží Dar a z něj se skrze lesíky a údolí vine pověstná Ježíškova cesta.
Chcete, aby se vaše děti zajímavou formou dozvěděli více o zpracování mléka a významu hospodářských zvířat nebo objevili poklad? Tak vyrazte do Žlutic a Toužimi.
Oblastí vede celá řada zajímavých stezek pro pěší i cyklisty. Vynechat byste neměli naučnou stezku Skoky, která vede k poutnímu kostelu Navštívení Panny Marie ve Skocích.
Karlovy Vary jsou nejznámějším lázeňským městem u nás, poradíme Vám jaké zajímavosti byste při jeho návštěvě rozhodně měli navštívit.
Sklářská a porcelánová tradice jsou s Karlovarskem neodmyslitelně spojeny. Chcete vidět na vlastní oči, jak v rukách zručných sklářů získává žhavá hmota nový tvar, cítit vůni vypalované dřevěné formy?
Rotavské varhany patří k nejkrásnějším geologickým útvarům u nás. Dvanáct metrů vysoké vějířovitě rozložené hranoly připomínají varhaní píšťaly.
Sokolov je pozdně renesanční a raně barokní zámek se zámeckou zahradou ve francouzském stylu a muzeum hornictví a dějin regionu.
Na jihozápadním svahu Slavkovského lesa se nacházejí Lázně Kynžvart. Zdejší smíšené lesy vytvářejí čisté ovzduší s minimálním množ­stvím škodlivin.
V trojúhelníku mezi nejznámějšími západočeskými lázněmi najdete CHKO Slavkovský les, hornatý ostrov zeleně a klidu.
Mariánské Lázně, to jsou lázeňské parky, jedinečná architektura, krása všudypřítomné přírody, široká nabídka volnočasových aktivit a také slavná historie.
Až si v Lokti prohlédnete muzeum historických zbraní či expozici útrpného práva na hradě, vychutnejte si také pohled z Černé věže.
Odkud je Loket nejlépe vidět? No přece z Ohře. Tak naskočte na vyhlídkovou plavbu lodí pod hradem a obdivujte jeho majestát z nové perspektivy.
Historické městečko Loket, které leží na dohled od Karlových Varů. V zákrutě řeky Ohře se na žulových skalách již od 13. století tyčí stejnojmenný gotický hrad Loket,