Přírodní památka Vlčí jámy

Přírodní památka Vlčí jámy

Kousek od Horní Blatné, na svahu Blatenského vrchu, najdete chráněnou přírodní památku Vlčí jámy. Dvě propadliny jsou pozůstatkem cínových dolů. Do Vlčí jámy, hluboké 25 metrů, můžete nahlédnout z vyhlídky, do Ledové jámy můžete sejít. Tedy minimálně do průrvy, která nabízí pohled na zledovatělou část, která díky místnímu klimatu po celý rok neroztaje. Místem vede naučná stezka, měří 5 kilometrů a startuje i končí v Horní Blatné. Po cestě potkáte 7 tabulí,  na kterých se dozvíte zajímavé informace o cínových ložiscích, místních lesích, Ledové jámě, Vlčí jámě či o Blatenském vodním příkopu – významné technické památce, která byla postavena kolem roku 1550 a zásobovala vodou zdejší doly. Vystoupáte také na Blatenský vrch v nadmořské výšce 1043 m. Na něm najdete rozhlednu, ta byla postaven v roce 1913 podle návrhu známého architekta Karla Matusche. Rozhledna Blatenský vrch je vysoká 21 metrů a nabízí výhled na celé Krušné Hory.

Další zajímavé naučné stezky

Červená jáma

Za návštěvu stojí i zaniklá osada, v které se kdysi těžil cín a železná ruda. Těžba byla ukončena v 18. století a na místě zůstala jen prohlubeň, která je tou největší propadlinou u nás. Je dlouhá 230, široká 30 a hluboká 20 metrů. Většina důlních děr je označena a obehnána, přesto může být pohyb v jejich blízkosti nebezpečný, tak koukejte, kam šlapete.

A když už jste na místě, nenechte si ujít legendární Občerstvení u Červené jámy. Pohádkově vypadající domeček ze dřeva a hlíny vybudovalo několik nadšenců vlastníma rukama. 

wheat-grains3

Další tipy na výlety

Vřídlo – symbol Karlových Varů a asi nejznámější minerální pramen v Čechách.
Říká se, že kdo nebyl na Dianě, neviděl Karlovy Vary. Tak neváhejte a vyrazte!
Jáchymov je město proslulé bohatou pětisetletou hornickou tradicí, proto by byla škoda, kdybychom vás neprovedli po místních těžebních stopách.
Přehlídku přírodních krás v celém údolí nabízí vrchol Neklid i designérská vyhlídka u Božího Daru.
Na Plešivci najdete rozsáhlý areál s téměř nekonečnými možnostmi zábavy.
Celé rašeliniště staré dvanáct tisíc let prošlo v nedávné době revitalizací.
Kousek od Horní Blatné, na svahu Blatenského vrchu, najdete chráněnou přírodní památku Vlčí jámy. Dvě propadliny jsou pozůstatkem cínových dolů.
Krušnohorské hornické památky jsou nově zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Chcete se vydat po stopách krušnohorských horníků?
Pevnost horských kol můžete otestovat v Trailparcích Karlovarského kraje.
Hluboko v poetické krajině Krušných hor leží městečko Boží Dar a z něj se skrze lesíky a údolí vine pověstná Ježíškova cesta.
Chcete, aby se vaše děti zajímavou formou dozvěděli více o zpracování mléka a významu hospodářských zvířat nebo objevili poklad? Tak vyrazte do Žlutic a Toužimi.
Oblastí vede celá řada zajímavých stezek pro pěší i cyklisty. Vynechat byste neměli naučnou stezku Skoky, která vede k poutnímu kostelu Navštívení Panny Marie ve Skocích.
Karlovy Vary jsou nejznámějším lázeňským městem u nás, poradíme Vám jaké zajímavosti byste při jeho návštěvě rozhodně měli navštívit.
Sklářská a porcelánová tradice jsou s Karlovarskem neodmyslitelně spojeny. Chcete vidět na vlastní oči, jak v rukách zručných sklářů získává žhavá hmota nový tvar, cítit vůni vypalované dřevěné formy?
Rotavské varhany patří k nejkrásnějším geologickým útvarům u nás. Dvanáct metrů vysoké vějířovitě rozložené hranoly připomínají varhaní píšťaly.
Sokolov je pozdně renesanční a raně barokní zámek se zámeckou zahradou ve francouzském stylu a muzeum hornictví a dějin regionu.
Na jihozápadním svahu Slavkovského lesa se nacházejí Lázně Kynžvart. Zdejší smíšené lesy vytvářejí čisté ovzduší s minimálním množ­stvím škodlivin.
V trojúhelníku mezi nejznámějšími západočeskými lázněmi najdete CHKO Slavkovský les, hornatý ostrov zeleně a klidu.
Mariánské Lázně, to jsou lázeňské parky, jedinečná architektura, krása všudypřítomné přírody, široká nabídka volnočasových aktivit a také slavná historie.
Až si v Lokti prohlédnete muzeum historických zbraní či expozici útrpného práva na hradě, vychutnejte si také pohled z Černé věže.
Odkud je Loket nejlépe vidět? No přece z Ohře. Tak naskočte na vyhlídkovou plavbu lodí pod hradem a obdivujte jeho majestát z nové perspektivy.
Historické městečko Loket, které leží na dohled od Karlových Varů. V zákrutě řeky Ohře se na žulových skalách již od 13. století tyčí stejnojmenný gotický hrad Loket,